Poziom oleju

Awatar użytkownika
pandox

Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 15 lut 2008, 14:45
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Poziom oleju

#1

Nieprzeczytany post autor: pandox »

Gdzieś widziałem dyskusję na poniższy temat ale za Chiny ludowe nie mogę go odnaleźć. Pozwólcie więc że zapytam i wybaczcie jeśli się powtórzy.

Wczoraj robiłem serwis pozakupowy. Czyli wymiana rozrządu, oleju, filtrów itd. Po wymianie zrobiłem jakieś 130 km. Dzisiaj rano z ciekawości zerknąłem na bagnet i ku mojemu przerażeniu poziom oleju był jakieś 2-3 cm powyżej max. Od razu tel do warsztatu ale tam mnie uspokajają że to normalne, że poziom trzeba sprawdzać jak silnik jest ciepły. Po nocy olej mógł spłynąć z filtra i dlatego tak dużo pokazało.

No więc się przejechałem żeby silnik rozgrzać i faktycznie po kilku minutach od zgaszenia auta poziom był ok. Po pól godzinie lekko ponad max.

Pytanie proste: Czy to jest normalne? Gdzieś widziałem że paliwo może się przedostawać do silnika. Nie powiem żebym był spokojny w tym momencie.

dziop'si

Astro-maniak
Posty: 78
Rejestracja: 23 sty 2008, 21:53
Imię: Michał
Auto: Astra H teraz, Astra G wcześniej
Silnik: 16. 16V
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Wojkowice
Kontakt:

#2

Nieprzeczytany post autor: dziop'si »

pandox, kloeś z warszatu ma rację olej sprawdza się na cipłym silniku więc po całonocnym postoju twój odczyt może być mało precyzyjny. Przejedź kawałek tak aby silnik się nagrzał i wtedy sprawdź poziom oleju.
WRC - Warcy Rycy Cescy

Awatar użytkownika
hoses

ex-Staff
Posty: 1167
Rejestracja: 02 lut 2008, 16:54
Imię: hoses
Auto: Astra J
Silnik: A14NET + LPG STAG
Rocznik: 2011
Województwo: mazowieckie
Wdzięczny: 9 razy
Pomocny: 64 razy
Kontakt:

#3

Nieprzeczytany post autor: hoses »

Panowie ja tu czegoś nie rozumiem. Zawsze mi mówiono, że poziom oleju najlepiej sprawdza się właśnie po nocy bo wtedy wszystko spłynie i poziom jest wtedy najlepiej sprawdzać. No i oczywiście zawsze na równej powierzchni. Na ciepłym silniku olej dokładnie nie spłynie i wtedy bywa różnie za mało lub za duzo na wzierniku. Mało oleju to niedobrze ale za dużo to też źle.

Awatar użytkownika
pandox

Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 15 lut 2008, 14:45
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

#4

Nieprzeczytany post autor: pandox »

Dokładnie. Sam też zawsze tak o tym myślałem. Czy silnik diesla ma inne reguły? A może do tego filtra oleju tyle wchodzi że w nocy cały olej z niego spływa a poziom powinien uwzględniać że w filtrze jest odpowiednia ilość oleju?

mati83

#5

Nieprzeczytany post autor: mati83 »

JaK dla mnie to masz po prostu za dużo oleju w silniku. Pierwszy raz słysze, żeby olej sprawdzać na ciepłym silniku. Olej sprawdza się za zimnym i na równej powieżchni, tak jak pisał hoses.
Ile wlali Ci oleju w tym warsztacie? Dostałeś resztę z bańki? Jeżeli tak to ile w niej było?
Czy ktoś wie ile wchodzi oleju do tego silnika?

Awatar użytkownika
hoses

ex-Staff
Posty: 1167
Rejestracja: 02 lut 2008, 16:54
Imię: hoses
Auto: Astra J
Silnik: A14NET + LPG STAG
Rocznik: 2011
Województwo: mazowieckie
Wdzięczny: 9 razy
Pomocny: 64 razy
Kontakt:

#6

Nieprzeczytany post autor: hoses »

mati83, no to żes mnie uspokoił bo juz myslałem że ja cały czas w nieswiadomości żyłem
pandox pisze:Dzisiaj rano z ciekawości zerknąłem na bagnet i ku mojemu przerażeniu poziom oleju był jakieś 2-3 cm powyżej max.
Spuszczaj ten nadmiar bo silnik długo tego nie wytrzyma.
Ostatnio zmieniony 29 lut 2008, 13:58 przez hoses, łącznie zmieniany 1 raz.

mati83

#7

Nieprzeczytany post autor: mati83 »

hoses pisze:Spuszczaj ten nadmiar bo silnik długo tego nie wytrzyma

Nie spuszczaj, tylko niech te matoły z warsztatu to robią!!!

Właśnie się zorientowałem co napisałem wcześniej...
"powierzchni" miało być... :oops: :oops: :k

Gość

#8

Nieprzeczytany post autor: Gość »

Z filtra nigdy wszystko nie spłynie. Poziom oleju sprawdza się wyłącznie na zimnym silniku, ewentualnie po odczekaniu 10-15 minut po zgaszeniu silnika żeby olej mógł spłynąć do miski. Oleju nawet lepiej jest mieć mniej (to znaczy nie mniej niż minimum) niż ponad max, bo wywali Ci uszczelkami.

Awatar użytkownika
wesoł

Moderator Techniczny
Posty: 4898
Rejestracja: 28 lut 2007, 15:39
Imię: Paweł
Auto: VW
Województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: Goleniow
Pomocny: 34 razy
Kontakt:

#9

Nieprzeczytany post autor: wesoł »

sebix pisze:niż ponad max, bo wywali Ci uszczelkami.
Ciekawi mnie czy masz jakies wytlumaczenie niby czemu ma wywalac jakimis uszczelkami. A moze chodzi oto ze wal korbowy moze walic w lustro oleju jak bedzie go za duzo. Pomysl zanim cos napiszesz a tak to tylko siejesz mity.
Touran BLS i 2xCAYC wszystko zawirusowane
Diagnostyka OPEL i VAG

kita

Astro-maniak
Posty: 616
Rejestracja: 06 lis 2007, 22:19
Imię: Marcin
Auto: BLACK WIDOW
Silnik: X16XEL
Województwo: wielkopolskie
Kontakt:

#10

Nieprzeczytany post autor: kita »

pandox, zobacz ile tobie zostało w baniaku i będziesz wiedział ile masz nalane oleju. Nie wiem co ty masz za mechanika co tobie wciska kity że "poziom trzeba sprawdzać jak silnik jest ciepły. Po nocy olej mógł spłynąć z filtra i dlatego tak dużo pokazało. " Poziom oleju zawsze sprawdza się jak masz zimny silnik. Poziom ten powinien być w granicach między min. - dolna kreska na bagnecie a max. - górna kreska. Auto powinno stać na wmiarę równej powierzchni.

Tu masz tabele ile powino być oleju w astrze g:

Obrazek

Obrazek
Black Widow [External Link Removed for Guests]" onclick="window.open(this.href);return false;

ODPOWIEDZ